Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A nőnap története

A nőnap története
Március 8, - NŐNAP

A nőnap története

A nőnapot megúszni próbáló férfiak legtöbbször hangoztatott érve a következő:
„Ez úgyis csak egy komcsi ünnep, én nem tartok ilyeneket!”
Nos, uraim, a nőnapnak semmi, de semmi köze a kommunizmushoz! Sokkal régebbre nyúlik ugyanis vissza, mint ahogy azt gondolnánk.

A nemzetközi nőnap létrehozói szerint az egyszerű, de mégis történelmet alakító nők napja, ami a nők évszázados küzdelmét eleveníti fel, melyet az egyenlő jogokért és lehetőségekért vívtak.
Az első március 8-hoz kötődő esemény 1857-ben történt, amikor március 8.-án emberibb munkafeltételeket és magasabb fizetést követelő textilipari nődolgozók tüntettek New York utcáin
Az első nemzeti nőnapot az Egyesült Államokban tartották meg 1909 februárjának utolsó vasárnapján, majd az 1910-ben Koppenhágában megrendezett II. Nemzetközi Szocialista Nőkongresszuson a német Clara Zetkin javasolta, hogy világszerte minden évben tartsanak nőnapot.
Először 1911. március 19-én ünnepelték meg Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban, a tüntetéseken – amelyeken sok férfi is részt vett – a nők választójogának megadását követelték.
Az időpont 1913-ban tevődött március 8-ra a New York-i textilmunkásnők 1857. évi sztrájkjának – más források szerint egy New York-i gyárban 1908-ban e napon bekövetkezett, 129 munkásnő életét követelő tűzvésznek – az emlékére.
A nők márciusi ünnepnapja azonban sok-sok ünneplésre okot adó tettet, sikert számlál a nők emancipácója terén. Margaret Thatcher kijelentése sokszor igazán helytálló: „Ha azt akarod, hogy valaki mondjon valamit, kérj meg rá egy férfit, ha azt akarod, hogy valaki tegyen valamit, kérj meg rá egy nőt.” Valójában berkeinkben is van még miért harcolni, hiszen a nők és férfiak közti béreltérések azonos pozíció betöltését illetően sajnos sok esetben jelentősek európai szinten is

Nőnapi szokások

Több délkelet-európai államban, köztük Bulgáriában és Romániában is, ez az ünnep egybeesik az anyák napjával. Így ezekben az országokban a nők nemcsak a férfiaktól, hanem a gyerekektől is kapnak virágot, apró ajándékot.
Olaszországban a férfiak sárga mimózát is tartalmazó csokorkülönlegességgel lepik meg a hölgyeket. Az Olasz Nőunió vezetője, az egykori partizán és politikus Teresa Mattei azért választotta ezt a virágot, mert úgy vélte, hogy Olaszországban a gyöngyvirág és az ibolya túl drága, amit a munkások nem engedhetnek meg maguknak.
Oroszországban a nőnap munkaszüneti nap, és a sárga tulipán mellett szintén a sárga mimóza a legnépszerűbb nőnapi ajándék. A férfiak ezen a napon magukra vállalják a házimunka elvégzését, hogy a nők pihenhessenek.
Portugáliában a hölgyek sajátos módon ünneplik a nőnapot – férfiak nélkül mennek el vacsorázni és bulizni a barátnőikkel és kolléganőikkel. Igazi csajos estét tartanak.
Kínában a nők apró figyelmességet kapnak a munkaadójuktól, valamint fél nap szabadságot is, hogy kicsit több időt fordíthassanak magukra.
Közép-Európában elsősorban női családtagjaiknak és kolléganőiknek kedveskednek a férfiak csokoládéval és virággal. Azonban gondolnak azokra a hölgyekre is egy szál virág erejéig, akikkel aznap találkoznak.
Magyarországon a nőnaphoz leginkább a hóvirág kapcsolódott, ezt a virágot ajándékozták legtöbben. De miután 2005.-ben védett növény lett, ezért más tavaszi virággal kedveskednek a nőknek a férfiak
Az oldal tetejére